A vastag- és végbélrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés, amely miatt évente kb. 5.000 haláleset történik hazánkban.
A vastagbél nyálkahártyájából kiinduló daganatos betegségről van szó, ami kései észlelés esetén gyorsan halálhoz vezethet. A vastagbélrák kialakulása azonban kb. tíz évig tart, ami azt is jelenti, hogy bőven van idő a szűrésre, az idejében történő felismerésre.
Az ép vastagbélhámból először egy apró növedék (polip) keletkezik, majd ez fokozatosan növekedve rosszindulatúvá válik. Ezt nevezik vastagbélráknak. A vastagbélrák átlépi a vastagbél falát, átterjedhet a vastagbél környezetére, továbbá a vér- és nyirokerek útján a nyirokcsomókba és távoli szervekbe (elsőként általában a májba), s áttéteket képezhet.
Az idejében észlelt vastagbélrák gyógyítható, az előrehaladott esetekben is lényegesen jobbak a túlélési esélyek, mint 15-20 évvel ezelőtt.
Az idejekorán való felismerés részét képezi a tünetek esetében idejében, valamint egészséges emberekben az 50. életév felett szűrésként elvégzett vastagbéltükrözés.
A vastagbélrák tünetei
Az alábbi tünetek megjelenésekor vastagbélrákra kell gondolni:
- véres széklet,
- hasmenés és székrekedés váltakozása,
- a székelési szokások megváltozása (székrekedéses embernél hasmenés, gyakori székelőknél szorulás jelentkezése),
- tapintható hasi térfoglalás,
- gyengeség, fáradékonyság, hasi fájdalom, hőemelkedés, láz, éjszakai izzadás,
- vérszegénység (elsősorban vashiányos vérszegénység),
- gyakori mélyvénás vagy felületes vénagyulladások, trombózisok,
- a bőr és a vázizomzat gyulladásával, gyengeségével járó betegség (dermatomyositis).
A vastagbélrák alattomos betegség, nemritkán teljesen tünetmentes lehet!
A vastagbélrák megelőzése
A vastagbélrák megelőzésének legcélravezetőbb módja az egészséges életmód. Kerülni kell a dohányzást, a kalóriadús ételek, a sok hús és zsír fogyasztását, az alkoholfogyasztást, az elhízást, a mozgásszegény életmódot. Javasolt a rostdús étrend, gyümölcsök és zöldségek naponta többszöri, rendszeres fogyasztása, a megfelelő kalciumbevitel, valamint különféle antioxidánsok fogyasztása.
A vastagbélrák megelőzésében igen fontos az időben történő felismerés. Tünetek esetén haladéktalanul forduljunk orvoshoz, mert a késlekedés akár a beteg életébe is kerülhet. Az 50. életév felett célszerű szűrőjelleggel a vastagbéltükrözés.
Azoknak, akiknek az elsőfokú rokonaiknál előfordult vastagbélrák, vagy már eltávolítottak a vastagbélből polipot, továbbá polipózis szindrómában (familiáris polipózis szindróma, herediter non-polipózis vastagbélrák szindróma stb.), illetve gyulladásos vastagbélbetegségben (colitis ulcerosa, Crohn-betegség) szenvednek, rendszeres vastagbéltükrözés elvégzése szükséges.
A vastagbélrák megelőzésének van egy meglehetősen vitatott módja. Egyes nem-szteroid típusú gyulladáscsökkentőkről és az aszpirinről kimutatták, hogy csökkenthetik a vastagbélrák kialakulását. Azonban e gyógyszerek rendszeres szedésének számos mellékhatása, kockázata is van, ezért egyelőre csakis a familiáris adenomatózus polipózis (FAP) szindrómában szenvedőknél, vastagbél-eltávolítást követően elfogadott a celecoxib adása.